O ośrodku
Ośrodek Edukacyjno-Naukowy ZPKWŚ w Smoleniu (funkcjonujący przy Oddziale ZPKWŚ) zlokalizowany jest na Wyżynie Krakowsko-Wieluńskiej, w jej wschodniej części – Paśmie Smoleńsko-Niegowonickim. Położony w „Dolinie Wodącej” – jednym z bardziej malowniczych terenów Parku Krajobrazowego „Orlich Gniazd”, w bliskim sąsiedztwie wielu atrakcyjnych i przyrodniczo cennych obiektów (m.in. rezerwat przyrody „Smoleń”
z ruinami średniowiecznego zamku, liczne ostańce skalne, jaskinie, stanowiska archeologiczne, pomniki przyrody oraz miejsca, w których hibernują nietoperze i in.). Bardzo bogata
i różnorodna szata roślinna z wieloma rzadkimi i chronionymi gatunkami roślin, umożliwia prowadzenie zajęć z możliwością bezpośredniego kontaktu uczestników z gatunkami w miejscu ich naturalnego występowania.
Oferta edukacyjna Ośrodka kierowana jest do wszystkich grup wiekowych. Zajęcia edukacyjne prowadzone są w salach dydaktycznych wyposażonych w sprzęt multimedialny,
w ekspozycji historyczno-przyrodniczej oraz w pracowni mikroskopowej.
Zajęcia realizowane są także w plenerowej bazie dydaktycznej zlokalizowanej na terenie wokół Ośrodka (m.in. zadaszony krąg ogniskowy, arboretum) oraz na ścieżkach dydaktyczno-przyrodniczych zlokalizowanych na terenie PK „Orlich Gniazd”. Na terenie Ośrodka znajduje się kompleks noclegowo-edukacyjny pn. „Jurajska Ostoja” umożliwiający organizację zajęć dwu- lub trzydniowych.
W całorocznej ofercie edukacyjnej znajdują się m.in.: warsztaty ekologiczne (stacjonarne i terenowe), pogadanki, akcje (np. Dzień Ziemi, Sprzątanie Świata itp.), zajęcia okazjonalne, konkursy (o zasięgu wojewódzkim i ogólnopolskim). Ponadto w Ośrodku organizowane są także szkolenia i warsztaty dla osób dorosłych, konferencje oraz sympozja naukowe.
Do pobrania:
Oferta edukacyjna
Oferta edukacyjna Ośrodka kierowana jest do szerokiej grupy odbiorców: dzieci przedszkolne, młodzież szkolna oraz osoby dorosłe. W tematyce zajęć dominują informacje dot. wdrażania zasad ekorozwoju, czynnych metod ochrony przyrody, zasad uprawiania turystyki bez szkody dla środowiska przyrodniczego oraz samych parków krajobrazowych – ich walorów przyrodniczych, krajobrazowych, historycznych i kulturowych. Wszelkie działania edukacyjne odbywają się na podstawie Programu Edukacyjnego ZPKWŚ, zaopiniowanego przez doradcę metodycznego.
Program edukacyjny realizowany jest w formie: pogadanek, warsztatów stacjonarnych i terenowych, akcji ekologicznych, konkursów ekologicznych, zajęć okazjonalnych oraz sympozjów, konferencji naukowych i wielu innych.
Oferta Ośrodka Edukacyjno-Naukowego ZPKWŚ w Smoleniu
WARSZTATY STACJONARNE
Stacjonarne warsztaty ekologiczne realizowane są w sali dydaktycznej Ośrodka,
w ekspozycji historyczno-przyrodniczej, pracowni mikroskopowej (zlokalizowanych w budynku głównym) oraz w plenerowej bazie dydaktycznej wokół budynku. Zajęcia składają się z części teoretycznej (najczęściej w formie prezentacji multimedialnej) oraz praktycznej, w czasie której uczestnicy sprawdzają oraz utrwalają zdobyte informacje (przy pomocy kart pracy, gier i zabaw dydaktycznych, zadań plastycznych i in.). Przekazywane informacje oraz ćwiczenia dostosowywane są do poziomu wiekowego uczestników.
Czas trwania warsztatów dla grup przedszkolnych: ok. 1 h
Czas trwania warsztatów dla pozostałych grup wiekowych: 2 h
PRZYKŁADOWE TEMATY ZAJĘĆ:
- Warsztaty w ekspozycji historyczno-przyrodniczej
- Przyroda pod mikroskopem
- Jaka to roślina – oznaczanie roślin zielnych za pomocą klucza i mikroskopu stereoskopowego
- Owad pod lupą, czyli budowa, charakterystyka i rola owadów w przyrodzie
- Porosty – leśne dziwaki
- Charakterystyka środowiska glebowego Jury
- Ogród dendrologiczny – rodzime oraz obce gatunki drzew i krzewów
- Pomagamy ptakom przetrwać zimę
- Życie w lesie - czyli las, jako ekosystem
- Papierowa wiklina
- Papier czerpany
- Rady na odpady
- Formy ochrony przyrody
- Smog nasz śląski, czyli o zdrowiu zaklętym w oddechu
- Woda – źródłem życia na Ziemi
- Ochrona cennych przyrodniczo siedlisk nieleśnych, charakterystycznych dla obszaru Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd
WARSZTATY TERENOWE
Zajęcia w terenie są oderwaniem od ławki szkolnej i w sposób przyjazny uczniowi, wprowadzają go w świat przyrody i ekologii, będąc jednocześnie doskonałym uzupełnieniem szkolnych ścieżek międzyprzedmiotowych i stanowią doskonałe połączenie edukacji z rekreacją i turystyką.
Zajęcia odbywają się na ścieżkach przyrodniczo-dydaktycznych zlokalizowanych na terenie Parku Krajobrazowego „Orlich Gniazd”. Uczestnicy warsztatów powinni posiadać ubiór dostosowany do zajęć terenowych. Transport – we własnym zakresie uczestników.
Czas trwania warsztatów dla grup przedszkolnych: ok. 2 h
Czas trwania warsztatów dla pozostałych grup wiekowych: ok. 3 h
PRZYKŁADOWE TEMATY ZAJĘĆ TERENOWYCH:
- Dolina Wodąca jako charakterystyczny element morfologiczny Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd.
- Obserwacje ornitologiczne – ptaki Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd
- Poznajemy rośliny Rezerwatu „Smoleń”
- Wybrane formy ochrony przyrody na terenie ścieżki edukacyjnej po „Dolinie Wodącej”
- Las, jako bogactwo naturalne
- Poznawanie środowiska przyrodniczego za pomocą zmysłów.
Podstawowe informacje o ścieżkach przyrodniczo-dydaktycznych:
- Ścieżka dydaktyczna "DOLINA WODĄCA"
Długość trasy : ok. 4,5 km
Czas przejścia : ok. 3 h
Liczba przystanków : 10
Stopień trudności : średni
Ty ściezki: piesza
Lokalizacja : Park Krajobrazowy „Orlich Gniazd”
Ścieżka przystosowana dla osób w różnych grupach wiekowych, jej trasa nie wymaga od uczestników specjalnej kondycji fizycznej. Ścieżka ma swój początek obok Ośrodka Edukacyjno-Naukowego ZPKWŚ w Smoleniu i początkowo prowadzi drogą w kierunku wsi Złożeniec, po czym po
ok. 100 m skręca w lewo w głąb lasu. W trakcie marszu można poznać morfologię terenu, obserwować chronione gatunki flory, zobaczyć stanowiska archeologiczne („Biśnik”, „Grodzisko Pańskie”), podziwiać pomnik przyrody („Skały Zegarowe”) oraz rezerwat „Smoleń” z ruinami średniowiecznego zamku.
- Ścieżka dydaktyczna po rezerwacie "SOKOLE GÓRY"
Długość trasy : ok. 4 km
Czas przejścia : ok. 3 h
Liczba przystanków : 9
Stopień trudności : trudna
Typ ścieżki : piesza
Lokalizacja : Park Krajobrazowy "Orlich Gniazd"
Pierwszy przystanek ścieżki przyrodniczej to skała "Pielgrzym". Trasa ścieżki prowadzi poprzez ciekawe zbiorowiska roślinne (buczyna storczykowa, kwaśna buczyna), wśród szczególnie licznych na tym terenie jaskiń i ostańców skalnych. Ostatnim przystankiem jest jaskinia Olsztyńska.
- Ścieżka dydaktyczna po rezerwacie "PARKOWE"
Długość trasy - 3,5 km
Czas przejścia - ok. 3 h
Liczba przystanków – 12
Stopień trudności : trudna
Typ ścieżki : piesza
Lokalizacja : Park Krajobrazowy "Orlich Gniazd"
Trasa tej ścieżki biegnie poprzez wyjątkowo piękny i cenny rezerwat. Na ścieżce można zobaczyć m.in. buczynę sudecka, Jaskinię Niedźwiedzią, pozostałości grodziska z VIII i IX wieku, tereny źródliskowe. Do rezerwatu prowadzi zielony szlak, a pierwszym przystankiem jest kamieniołom znajdujący się naprzeciw hotelu "Kmicic". Trasa kończy się przy Źródłach Zygmunta.
Ośrodek Edukacyjny w Smoleniu dysponuje bazą noclegową Jurajska Ostoja, która pozwala na organizację warsztatów ekologicznych połączonych z noclegiem np. w formie warsztatów dwudniowych.
2-DNIOWE WARSZTATY EKOLOGICZNE
Oferta 2-dniowych warsztatów ekologicznych organizowanych w Ośrodku Edukacyjno-Naukowym
w Smoleniu kierowana jest do wszystkich zainteresowanych grup (dzieci i młodzież szkolna, studenci, osoby dorosłe, studenci Uniwersytetów Trzeciego Wieku i in.)
2-dniowy pobyt na warsztatach umożliwia pełniejsze poznanie Wyżyny Krakowsko-Wieluńskiej oraz Parku Krajobrazowego „Orlich Gniazd” z bogactwem jego walorów przyrodniczych, kulturowych
i historycznych. Jednocześnie każdy uczestnik zajęć ma możliwość połączenia edukacji z wypoczynkiem, rekreacją oraz turystyką.
W programie warsztatów 2-dniowych znajduje się miejsce na realizację własnych zajęć edukacyjnych (z wykorzystaniem zaplecza dydaktycznego Ośrodka, m.in. sale dydaktyczne w budynku głównym, zaplecze socjalne, krąg ogniskowy, świetlica dydaktyczna).
ZPKWŚ nie zapewnia wyżywienia oraz transportu. W trakcie pobytu na warsztatach istnieje możliwość korzystania
ze świetlicy dydaktycznej w budynku głównym w celu organizacji posiłków ( konsumpcja przywiezionego prowiantu, lub catering organizowany we własnym zakresie).
Koszt 2-dniowych warsztatów zależy od ilości zajmowanych pokoi, ilości godzin oraz wybranego rodzaju zajęć warsztatowych.
Przykładowy ramowy program warsztatów :
Dzień I
8:00. – przyjazd uczestników do Ośrodka, zakwaterowanie
8:45. – powitanie, omówienie programu zajęć
9:00 – 14:00 – warsztaty ekologiczne stacjonarne i terenowe
14:00 – 15:00 – czas na obiad
16:00 – 17:00 - realizacja zajęć własnych
18:00 – 20:00 – czas na kolację (w kręgu ogniskowym lub w budynku głównym)
Dzień II
8:30 – 9:30 – czas na śniadanie
10:00 – 12:00 – warsztaty ekologiczne
13:00 – pożegnanie uczestników, wyjazd z Ośrodka.
POGADANKI
W Ośrodku prowadzone są pogadanki (w oparciu o prezentację multimedialną) o tematyce przyrodniczej i ekologicznej. Czas trwania pogadanki – ok. 40 min.
- Kilka słów o nas, czyli struktura i działalność ZPKWŚ
- Województwo Śląskie – przyroda i krajobraz
- Rośliny województwa śląskiego
- Zwierzęta województwa śląskiego
- Formy ochrony przyrody w województwie śląskim
- Fauna plejstoceńska
- Średniowieczne zamki i warownie jurajskie
AKCJE
Corocznie na terenie Ośrodka Edukacyjno-Naukowego ZPKWŚ w Smoleniu organizowane są SPOTKANIA w ramach akcji i świąt ekologicznych tj. np. „Dzień Ziemi” (organizowany w kwietniu), „Sprzątanie Świata” (organizowane we wrześniu) , „Dzień Ochrony Środowiska Naturalnego, Leśnika i Drzewiarza” (organizowany w maju) i in., w których uczestniczą grupy dzieci i młodzieży szkolnej. W trakcie zajęć organizowany jest szereg konkurencji ekologicznych (w tym również ruchowe gry dydaktyczne), a także wiele innych atrakcji. Staramy się połączyć aktywną edukację z zabawą. Zajęcia odbywają się w plenerowej bazie dydaktycznej Ośrodka (teren ogrodzony).
KONKURSY
Ośrodek Edukacyjno-Naukowy ZPKWŚ w Smoleniu organizuje różnego rodzaju konkursy tematyczne dla dzieci i młodzieży o zasięgu lokalnym, wojewódzkim (m.in. „ Konkurs Wiedzy Ekologicznej”) i ogólnopolskim (m.in. „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”). Są to głównie konkursy sprawdzające wiedzę z zakresu szeroko rozumianej ekologii, przyrody, jak również konkursy plastyczne i fotograficzne.
ZAJĘCIA OKAZJONALNE
W Ośrodku odbywają się zajęcia tematycznie związane z różnego rodzaju świętami m.in.: „Święta Wielkanocne”, „ Dzień Dziecka”, „Święta Bożego Narodzenia”, a także zajęcia specjalne w trakcie ferii i wakacji letnich. Są to pojedyncze spotkania, organizowane raz w roku.
Zajęcia w Ośrodku Edukacyjno-Naukowym w Smoleniu odbywają się w dni robocze w godzinach od 7.30 do 15.00. W celu ustalenia terminu oraz tematu zajęć należy skontaktować się z pracownikiem Działu Edukacji Ekologicznej ZPKWŚ w Smoleniu: tel. 32 673 60 79
Do pobrania:
Ulotka informacyjna o OEN w Smoleniu
Regulamin zdobywania znaczka „Przyjaciel Parków Krajobrazowych”
Formularz rezerwacji zajęć w OEN ZPKWŚ w Smoleniu - wersja .doc
Formularz rezerwacji zajęć w OEN ZPKWŚ w Smoleniu - wersja .pdf
Cennik
Z dniem 01.08.2018 r. wprowadza się zaktualizowany cennik usług świadczonych przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego w ramach działalności odpłatnej, przyjęty Uchwałą Zarządu Województwa Śląskiego nr 1624/271/V/2018 z dnia 10.07.2018 r.
Cennik usług świadczonych przez ZPKWŚ
w ramach działalności odpłatnej
Lp. |
Rodzaj usług |
Grupa docelowa |
Czas trwania Cena |
1. |
WARSZTATY EKOLOGICZNE STACJONARNE
|
przedszkola |
1 h 2,50 zł/os |
szkoły podstawowe, szkoły ponadpodstawowe |
2 h 5,00 zł/os |
||
2. |
WARSZTATY EKOLOGICZNE TERENOWE |
przedszkola, szkoły podstawowe, szkoły ponadpodstawowe |
3 h 7,50 zł/os |
3. |
WARSZTATY – EKSPOZYCJA PRZYRODNICZA |
wszyscy zainteresowani |
1 h 2,50 zł/os |
4. |
KRĄG OGNISKOWY |
wszyscy zainteresowani |
21,00 zł/h (opłata za każdą rozpoczętą godzinę) |
5. |
UDOSTĘPNIANIE SAL |
wszyscy zainteresowani |
29,00 zł/h – (opłata za każdą rozpoczętą godzinę) |
6. |
KRÓTKOTRWAŁE ZAKWATEROWANIE (NOCLEG)* |
Wariant I np. uczestnicy konferencji, sympozjów, szkoleń, praktyk studenckich, turyści itp. |
Nocleg w Budynku Głównym: 50,00 zł/dobę- pokój jednoosobowy 75,00 zł/ dobę- pokój dwuosobowy |
Nocleg w Jurajskiej Ostoi: 60,00 zł/dobę- pokój jednoosobowy 90,00 zł/ dobę - pokój dwuosobowy 160,00 zł/dobę pokój czteroosobowy |
|||
Wariant II uczestnicy warsztatów ekologicznych |
Nocleg w Budynku Głównym: 38,00 zł/dobę- pokój jednoosobowy 60,00 zł/ dobę- pokój dwuosobowy |
||
Nocleg w Jurajskiej Ostoi: 45,00 zł/dobę- pokój jednoosobowy 70,00 zł/ dobę - pokój dwuosobowy 140,00 zł/dobę pokój czteroosobowy |
|||
7. |
DŁUGOTRWAŁE ZAKWATEROWANIE (pow. 10 noclegów) |
Wariant I Grupy zorganizowane liczące powyżej 20 os. (nie korzystające z oferty edukacyjnej OEN w Smoleniu) |
pow. 10 noclegów w Budynku Głównym: 45,00 zł/dobę - pokój jednoosobowy 67,50 zł/dobę - pokój dwuosobowy pow. 20 noclegów w Budynku Głównym: 40,00 zł/dobę - pokój jednoosobowy 60,00 zł/dobę - pokój dwuosobowy pow. 30 noclegów w Budynku Głównym: 35,00 zł/dobę - pokój jednoosobowy 52,50 zł/dobę - pokój dwuosobowy |
pow. 10 noclegów w Jurajskiej Ostoi: 54,00 zł/dobę - pokój jednoosobowy 81,00 zł/dobę - pokój dwuosobowy 144,00 zł/dobę - pokój czteroosobowy pow. 20 noclegów w Jurajskiej Ostoi: 48,00 zł/dobę - pokój jednoosobowy 72,00 zł/dobę - pokój dwuosobowy 128,00 zł/dobę - pokój czteroosobowy pow. 30 noclegów w Jurajskiej Ostoi: 42,00 zł/dobę - pokój jednoosobowy 63,00 zł/dobę - pokój dwuosobowy 112,00 zł/dobę - pokój czteroosobowy |
|||
Wariant II Grupy zorganizowane liczące powyżej 20 os. (korzystające z oferty edukacyjnej) |
pow. 10 noclegów w Budynku Głównym: 34,20 zł/dobę - pokój jednoosobowy 54,00 zł/dobę - pokój dwuosobowy pow. 20 noclegów w Budynku Głównym: 30,40 zł/dobę - pokój jednoosobowy 48,00 zł/dobę - pokój dwuosobowy pow. 30 noclegów w Budynku Głównym: 26,60 zł/dobę - pokój jednoosobowy 42,00 zł/dobę - pokój dwuosobowy |
||
pow. 10 noclegów w Jurajskiej Ostoi: 40,50 zł/dobę - pokój jednoosobowy 63,00 zł/dobę - pokój dwuosobowy 126,00 zł/dobę - pokój czteroosobowy pow. 20 noclegów w Jurajskiej Ostoi: 36,00 zł/dobę - pokój jednoosobowy 56,00 zł/dobę - pokój dwuosobowy 112,00 zł/dobę - pokój czteroosobowy pow. 30 noclegów w Jurajskiej Ostoi: 31,50 zł/dobę - pokój jednoosobowy 49,00 zł/dobę - pokój dwuosobowy 98,00 zł/dobę - pokój czteroosobowy |
* dotyczy Ośrodka Edukacyjno-Naukowego funkcjonującego przy Oddziale Biura ZPKWS w Smoleniu
Cennik obejmuje podstawowe usługi świadczone przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego w ramach działalności odpłatnej i stanowi podstawę do kalkulacji indywidualnych, zgodnie
z zapotrzebowaniem odbiorców (np. koszt warsztatów 2-dniowych).
Kwoty ujęte w cenniku są kwotami brutto i zawierają podatek VAT.
Kontakt
KONTAKT
Oddział Biura ZPKWŚ w Smoleniu
42 - 436, Pilica
tel. (032) 673 60 79
e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
To nic trudnego, wystarczy kierować się trasą Katowice - Zawiercie - Pilica - Smoleń. Jeśli nie jesteś zmotoryzowany, nie martw się, możesz dojechać pociągiem do Zawiercia, a stamtąd do Ośrodka Edukacyjno - Naukowego w Smoleniu dotrzesz busami relacji Zawiercie - Wolbrom. Aby dotrzeć do naszego Ośrodka, od przystanku trzeba przejść pieszo około 800 metrów drogą asfaltową, prowadzącą początkowo między zabudowaniami, a następnie pomiędzy polami. Można także skorzystać z linii Zawiercie - Złożeniec, z przystanku w Złożeńcu do naszego Ośrodka prowadzi leśna droga - dł. około 1,5 km.
POBIERZ
Oferta Ośrodka Edukacyjno-Naukowego ZPKWŚ w Smoleniu
Ulotka informacyjna o OEN w Smoleniu
Regulamin zdobywania znaczka „Przyjaciel Parków Krajobrazowych”
Formularz rezerwacji zajęć w OEN ZPKWŚ w Smoleniu - wersja .doc
Formularz rezerwacji zajęć w OEN ZPKWŚ w Smoleniu - wersja .pdf