Aktualności

Z dniem 01.08.2018 r. wprowadza się zaktualizowany cennik usług świadczonych przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego w ramach działalności odpłatnej, przyjęty Uchwałą Zarządu Województwa Śląskiego nr 1624/271/V/2018 z dnia 10.07.2018 r.

Oddział Biura ZPKWŚ w Żywcu serdecznie zaprasza do udziału w Ogólnopolskim Wielkim Dniu Pszczół, który odbędzie się 08.08.2018r. na terenie Żywieckiego Parku Krajobrazowego.

Dnia 10.06.2018 r. w Kamieniołomie Lipówka w Rudnikach koło Częstochowy odbył się Dzień Bioróżnorodności i Sporu, w którym to na zaproszenie Pani Anny Śliwińskiej- Wyrzychowskiej pracownicy Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego z oddziału Biura w Kalinie mieli przyjemność uczestniczyć poprzez przygotowanie tematycznego stoiska wystawowego, którego tematem przewodnim były „skarby przyrody województwa śląskiego”. Dzień Bioróżnorodności i Sportu cieszy się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców pobliskich miejscowości, a wszystko to za sprawą perfekcyjnego przygotowania atrakcji przez organizatorów. W tym roku również  ich nie zabrakło. Każdy odwiedzający tego dnia Kamieniołom Lipówka znalazł coś dla siebie. Atrakcje podzielone były na trzy strefy: strefę różnorodności, strefę sportu i aktywności ruchowej oraz strefę przyrodniczą, w której to właśnie ZPKWŚ miał przygotowane swoje stoisko na którym zarówno dzieci jak także dorośli mogli sprawdzić swoją wiedzę m in. z zakresu szeroko pojętej ekologii i ochrony przyrody poprzez zakręcenie przyrodniczym kołem fortuny. Nikt nie odszedł z przygotowanego stoiska z pustymi rękoma, na każdego czekały różnorodne broszury, mapy, a dla najmłodszych kolorowanki oraz łamigłówki. Ponad to podczas Dnia Bioróżnorodności doszło także do otwarcia toru do mini żużla, a chętne osoby miały możliwość uczestniczyć w wycieczce po kamieniołomie by lepiej poznać walory przyrodnicze oraz geologiczne Lipówki. Dzień Bioróżnorodności i Sportu z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Impreza przygotowana jest z dbałością o najmniejsze szczegóły,  poszerza horyzonty wiedzy, a jednocześnie bawi i uczy. Uczestnicy zdobywają szereg umiejętności przez udział w konkursach i warsztatach. Wspólne działania wielu instytucji pozwalają na lepsze poznawanie wartości przyrodniczych i historycznych  regionu. 

W dniu 05.06.2018r. na terenie Ośrodka Edukacyjnego ZPKWŚ w Kalinie odbył się festyn z okazji "Dnia Dziecka", w którym uczestniczyli uczniowie klas I-III z Zespołu Szkół w Kochanowicach.
Łącznie w festynie udział wzięło 55 osób. Podczas trwania festynu dzieci uczestniczyły w 'mini konkursach' oraz zabawach ruchowych prowadzonych na terenie zielonym przy Ośrodku Edukacyjnym ZPKWŚ w Kalinie. Podczas tegorocznego festynu dodatkowe stoisko przygotowało Nadleśnictwo Lubliniec, które jednoczeście zasponsorowało nagrody i poczęstunek dla wszystkich uczestników. Wielką artakcją dla dzieci było nabijanie numerów na pieniek drewna w czapce leśniczego oraz mierzenie wieku drzewa za pomocą specjalistycznych przyrządów. Ponadto dzieci poznały zasady prawidłowej segregacji odpadów oraz wykonały plakat nawiązujący do zbliżających się wakacji. Po prawidłowym zaliczeniu wszystkich konkurencji odbyło się uroczyste losowanie nagród, które zostały wręczone dzieciom przez Kierownika Oddziału Biura ZPKWŚ w Kalinie Panią Krystynę Bartocha oraz Nadleśniczego Nadleśnictwa Lubliniec Pana Zbigniewa Znojek. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wspólną zabawę oraz zapraszamy ponownie za rok.

W dniach 18-20 czerwca 2018 r. w okolicach Załęcza Wielkiego, na obszarze Załęczańskiego Parku Krajobrazowego odbyła się kolejna edycja szkolenia dla edukatorów parków krajobrazowych z całej Polski – EDEK.

Ośrodek Edukacyjny ZPKWŚ w Będzinie serdecznie zaprasza grupy zorganizowane na zajęcia wakacyjne lato 2018 r.