Aktualności

Uprzejmie informujemy, że w dniu 2 maja 2025 r. Biuro Zespołu Parków w Będzinie oraz Oddziały Biura Zespołu Parków będą nieczynne.

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego Oddział w Żywcu oraz Żywiecki Klub Fotograficzny PTTK przy Oddziale Babiogórskim PTTK w Żywcu zapraszają do uczestnictwa w VIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego pn. „Magia Beskidów- turystyka w górach”.

ZPKWŚ O/Smoleń w ramach działalności informacyjno - promocyjnej przeprowadził cykl wykładów dot. realizacji projektu „Dobre praktyki w zakresie ochrony cennych przyrodniczo siedlisk i gatunków w PK "Orlich Gniazd”.
Nasze wystąpienia to pakiet informacji praktycznych „know-how” ochrony czynnej siedlisk i gatunków w Parku Krajobrazowym Orlich Gniazd i terenach przyległych. Zaplanowany szereg dobrze skoordynowanych zadań w projekcie stanowi podstawę osiągnięcia celów przedsięwzięcia, pozwoli osiągnąć zadowalający efekt krajobrazowy, przyrodniczy, kulturowy i historyczny. Przedsięwzięcie będzie miało znaczący wpływ na intensyfikację regionalnej strategii rozwoju zrównoważonego, planowania i gospodarowania przyrodą i krajobrazem.

ZPKWŚ O/Smoleń realizując projekt FENX.01.05-IW.01-0023/24 - „Dobre praktyki w zakresie ochrony cennych przyrodniczo siedlisk i gatunków w PK ‘’Orlich Gniazd” zaprasza  na wydarzenie z okazji Dni  Otwartych Funduszy Europejskich pod nazwą Halo, FEN(i)X? Zgłoś się! #przygoda#przyroda#PKOG

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego Oddział w Żywcu oraz Detal Żywiecki zapraszają na spotkanie pn. „Zwierzęta i rośliny w naturze…i na miejskim murze”.

W lutym odbyły się zajęcia okazjonalne pn. „Ciekawostki z życia wilczej rodziny”.
W zajęciach wzięło udział 21 dzieci z przedszkola w Lublińcu. Zajęcia dotyczyły życia i zwyczajów wilczej rodziny. Uczestnicy dowiedzieli się, gdzie żyją wilki, jak funkcjonują w stadzie oraz co jest ich największą wartością i dlaczego są objęte ochroną gatunkową. Uczestnicy poznali wilki bliżej oglądając nagrania z fotopułapki przedstawiające drapieżniki w ich naturalnym środowisku. Następnie poznawali tropy zwierząt i korzystali z pomocy dydaktycznych, które sprawiły im wiele radości.