Aktualności

Tegoroczna zima, wyjątkowo śnieżna na tle minionych lat, pokryła lasy i hale Żywieckiego PK, PK Beskidu Śląskiego i PK Beskidu Małego grubą warstwą białego, puszystego śniegu. Wiele górskich przysiółków zlokalizowanych u podnóża gór zostało odciętych od świata, szlaki turystyczne stały się niedrożne, a warstwa śniegu zalegająca w lasach i na halach dochodziła do 2 metrów głębokości.

Zapraszamy na zajęcia z okazji pierwszego dnia wiosny pn. "Budzenie Świstaka". Zajęcia odbędą się w Ośrodku Edukacyjno - Naukowym Zespołu Parków Krajobrazowych Województewa Śląskiego w Smoleniu.

Oddział Biura ZPKWŚ w Żywcu we współpracy ze Stowarzyszeniem Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot realizuje zadanie pn. "Monitoring drapieżników na obszarze PK Beskidu Małego".
Monitoring prowadzony jest za pomocą fotopułapek na terenie Parku Krajobrazowego Beskidu Małego.

Powoli zima nas opuszcza, ustępując miejsca nadchodzącemu przedwiośniu. Jest to okres w roku na styku zimy i wiosny, to czas charakteryzujący się wieloma intensywnymi przemianami w przyrodzie. Świat krok po kroku budzi się po zimowej drzemce. Topnieją śniegi, dzień jest coraz dłuższy, temperatura stopniowo rośnie, ptaki zaczynają śpiewać, zwierzęta wychodzą z swoich zimowych kryjówek, a na jurajskich wzgórzach można już zaobserwować pierwsze osobniki przebiśniegów (Galanthus nivalis). Śnieżyczka przebiśnieg, to gatunek w Polsce podlegający ochronie częściowej, a zarazem symbol przedwiośnia. Przebiśniegi głównie rosną na wilgotnych glebach brunatnych, preferują cieniste lub półcieniste stanowiska, dobrze czują się w towarzystwie wysokich drzew.

Zarpaszamy do udziału w XVI edycji Konkursu Wiedzy Ekologicznej.

W Ośrodku Edukacyjnym  Zespołu Parków Krajobrazowych w Kalinie w terminie od 11.02 do 22.02.2019 r. odbywały się zajęcia z okazji ferii zimowych. Spotkania odbyły się w formie otwartych zajęć w Ośrodku dla dzieci z okolic oraz w formie zorganizowanej dla 1 grupy. Łącznie w zajęciach z okazji ferii zimowych uczestniczyły 32 osoby.